Başkan Çelik, Selanikli Şehit Hasan’ın hikayesini anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Özvatan Kültür ve Turizm Şenlikleri’nde katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Şenliklere katılan Ünlü Sanatçı Gülşen Kutlu’dan “Yeni Cami Avlusunda Ezan Sesi Var” adlı türküyü isteyen Başkan Çelik, daha sonra her şehit cenazesinde aklına gelen bu türkünün hikayesini anlattı.
Özvatan Kültür ve Turizm Şenlikleri’ne Ünlü Sanatçı Gülşen Kutlu da katılarak bir konser verdi. Gülşen Kutlu, konserine Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in isteği üzerine repertuarında olmamasına rağmen “Yeni Cami Avlusunda Ezan Sesi Var” adlı türküyle başladı.

“Yeni cami avlusunda
Ezan sesi var
Ezan sesi değil be annem
Sevdiğimin yası var
 
Eller bana ağlamaz be annem
Kara yazma bağlamaz
Bir sevdiğim bir de güzel annem
Buna yürek dayanmaz
 
Tabutumdan al kan akar
Cümle alem bana bakar
Genç ölümüm yürek yakar
Dayan sevdiğim dayan”

 
Duygu dolu türküyü dinlerken Başkan Çelik’in gözleri doldu. Türkünün ardından tüm şehitlerimiz için “Fatiha” okundu. Daha sonra türkünün hikayesini anlatan Başkan Çelik, bir şehit cenazesinde yaşadıklarını ifade ederek her şehit geldiğinde bu türkünün aklına geldiğini söyledi. Başkan Çelik, “Selanikli Hasan isimli genç Yemen savaşına gidiyor. Nişanlısı onu bekliyor. Caminin imamı ‘Hasan geldi’ diyor; ama yeni yapılan caminin avlusuna Hasan’ın cenazesi gelmiş. Hain teröristler tarafından bombayla parçalanarak şehit edilen bir gencimizin cenazesinde tabuttan kan damlıyordu. Bu yüzden şehrimize ne zaman şehit cenazesi gelse bu türkü aklıma geliyor” diye konuştu.