Başkan Çelik, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yöneticilerine Beydeğirmeni Projesi’ni anlattı.

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Ökçe Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret etti. Başkan Çelik, üreticilere Beydeğirmeni Besi Bölgesi projesiyle ilgili detaylı bilgiler vererek bu projenin et üreticilerine bir yerel yönetim tarafından yapılmış en büyük yatırım olduğunu söyledi. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nin ziyaretinde esnafların istihdam oluşturan, şehrin ekonomisine katkı veren meslek grubu olduğunu belirtti ve bu nedenle farklı esnaf gruplarına siteler yaparak onlara destek olmaya çalıştıklarını söyledi.
Besicilik konusundaki açıklamalarına şehir içerisindeki besi ahırlarının Kayseri’nin kanayan yarası olduğunu belirterek başlayan Başkan Çelik, bu durumdan herkesin rahatsız olduğunu dile getirdi. Bu anlamda geniş bir alan bulabilmek için gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Mustafa Çelik, “Büyükşehir Belediyesi olarak işin gayretine düştük. Besici esnafı böyle bir arsayı bulamaz diyerek temelini attığımız Beydeğirmeni Besi Bölgesi’ni bulduk. Bu bölge şehre yakın mesafede bulunabilecek tek yer. Şehre 30 km mesafede böyle büyüklükte başka yer yok. Meskun mahallere uzak olması gerekiyor ki yaşadığımız koku sıkıntısından kurtulalım. Bu arsayı ham olarak verebilirdik; ancak maliyeti şu anki maliyetinin çok çok üstünde olurdu. Esnafımızı yormadan yolunu, altyapısını, içme suyunu, elektriğini, tüm resmi harçları biz yapıp, tertemiz imar parselleri haline getirelim istedik. Öyle teslim edelim ki hemen inşaatlar başlasın diye düşündük. 5,5 milyon metrekare yerde çok büyük fedakarlık yaptık. Bu fiyatı belirlenirken arsanın edinme bedelini hesapladık. Yolların alt yapısı ve asfaltını, kaldırımları hesapladık. 16 kilometreden su temin ettik. Suyun boru hatlarıyla getirilmesi ve arsalara dağıtılması, elektrik ve aydınlatma giderlerini hesaplayarak metrekareye böldük. Tabi 5,5 milyon metrekarenin tamamı imar parseli olmuyor. Bunun yaklaşık 3 milyon metrekaresi yeşil alan ve yollara çıkıyor. Burada yapılacak Hayvan Hastanesi, klinikler, Karantina Bölgesi gibi tesislerin de maliyeti var. Burasını ham halde esnafa verseydik, 52 kilometre yolun projesini, ihalesini yapma, suyu, elektriği getirme maliyetleri çok daha fazla bir miktara çıkardı. Üstelik biz Organiz Sanayilerde olduğu gibi daha sonra alt yapı katılım bedeli istemeyeceğiz. Temiz imar parselleri veriyoruz. Ve ayrıca hayvan atıklarının bertarafını da biz üstleniyoruz” dedi.
Beydeğirmeni Besi Projesi’nin besici esnafı için bir yerel yönetimin yaptığı en büyük yatırım olduğunu vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın bu yüzden temel atma törenine özellikle katılmak istediğini söyledi. Projenin Türkiye’ye örnek bir proje olduğunu vurgulayan Başkan çelik, “Biz buradan para kazanma peşinde değiliz. Üstelik üreticiye 24 ay vade ile arsa veriyoruz. Bize gelen talepler çok iyi. Herkese yetecek kadar da arsamız var” diye konuştu.