Büyükşehir Belediyesi kültür sanat faaliyetleri Yusuf Kaplan ile söyleşi programıyla devam etti

Büyükşehir Belediyesi kültür sanat faaliyetleri Yusuf Kaplan ile söyleşi programıyla devam etti. Gazeteci Yusuf Kaplan dünya tarihinin Türkiye'nin etrafında yeniden şekillendiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde yapılan söyleşi programlarına bu ay gazeteci-yazar ve akademisyen Yusuf Kaplan konuk oldu.

Şehir Tiyatrosu'ndaki programda dünyanın tarihi bir süreçten geçtiğini ifade eden Kaplan, dünya tarihinin adeta yeniden yazıldığını söyledi. Dünya tarihinin Türkiye'nin etrafında şekillendiğini ifade eden Yusuf Kaplan, insanlık tarihini bin yıldır Müslümanlar ve Batılıların belirlediğini dile getirdi. Müslümanlardan Türklerin, batıda ise Cermenlerin tarihin şekillenmesinde rol oynadığını ifade eden Kaplan, "Türkiye'nin etrafı ateş çemberiyle çevrildi. Türkiye hata yaparsa paramparça olur. Zekice adımlar atarsa insanlığın önü açılır. Dünya şu an bize bakıyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin, herkes Türkiye'den bir şey bekliyor. Bin yıldır tarihi biz yapıyoruz. İnsanlık tarihi son 200 yıla kadar burada yapıldı. Son 200 yıldan itibaren tarih burada yapılmıyor, çünkü tarihten çekilmiş durumdayız. Tarih buradan yapılmıyor; ama burada yapılıyor. Batılı ülkeler tarihi yapabiliyor olmayı bu coğrafyadan çekilmemelerine borçlular. Biz yeniden tarih sahnesine çıkarsak onlar gidecekler. O yüzden canavarlar icat ediyorlar" dedi.