Başkan Çelik, 7,5 milyon yıllık fosillerin yer aldığı serginin açılışına katıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nde 7,5 milyon yıllık tarihi gösteren sergi açıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Taşhan’da yapılan kazılarda bulunan 7,5 milyon yıllık fosiller Büyükşehir Belediyesi sergi salonunda sergilenmeye başlandı. Serginin açılışında konuşan Başkan Mustafa Çelik, yaptıkları çalışmalarla geçmişin izlerini geleceğe taşıdıklarını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu ve Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlevan tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucu çıkarılan fosiller, Kayseri Bilim Merkezi’ndeki laboratuvarda gerekli işlemlerden geçerek sergiye çıkarıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkanlık girişindeki serginin açılışında konuşan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu, sergide yer alan bazı fosillerin dünyada tek örnek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Başoğlu, fosillerin çıkarılmasına destek veren Başkan Mustafa Çelik’e teşekkür etti.
 
“KAYSERİ’NİN ZENGİNLİKLERİNİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ”
 
Serginin açılışında yaptığı konuşmada Kayseri’nin bilinen, az bilinen ya da hiç bilinmeyen tüm zenginliklerinin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve turizme kazandırılması için çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, “Yaptığımız bu çalışmalarla ‘Zenginlikler Şehri’ adını verdiğimiz Kayserimize yeni zenginlikler ekliyoruz. Bu anlamda sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli yerel yönetimi olduğumuzu gururla ifade etmek isterim. Kayseri’nin zenginliklerini ortaya çıkarmada, değerlendirmede ve toplumun istifadesine sunmada kararlıyız ve kararlılığımızı yaptığımız çalışmalarla gösteriyoruz. Erciyes’te yaptığımız yatırımlar, Kapuzbaşı Şelalesi için yaptığımız master plan çalışmaları, Kültepe kazı çalışmalarına ve Keykubat Tepesi’ndeki Keykubadiye Sarayı kazı çalışmalarına verdiğimiz önemli destekler, Koramaz Vadisi’nin UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için gösterdiğimiz gayret, Kayseri’nin zengin mutfağının ortaya çıkarılması için dünyaca ünlü şef Yunus Emre Akkor ile yaptığımız çalışmalar ve Kayseri’nin tanıtımı için gösterdiğimiz gayret bu doğrultudaki çabalarımızdan sadece bir kaçı” dedi.
Kayseri’nin zenginliklerini tanıtmak ve yeni zenginlikler ortaya çıkarmak için sadece yer üstünde değil yer altında da çalışmalar yapıldığını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, Kayseri’nin üstü gibi altının da tarihi değerlerle dolu olduğunu kaydetti. Tarih öncesi canlılara ait kazı çalışmalarının farklı sahalarda yapıldığını ifade eden Başkan Çelik, “Kültür Bakanlığı’ndan izin alarak çıkartılan ve antropolojik değeri olan hayvan fosillerinin araştırılması ve gün yüzüne çıkarılmasıyla ilgili protokoller yaptık. Amacımız bu çalışmaların çok daha hızlı yapılmasıydı. Bunu da başardığımızı söyleyebilirim. Çekül Vakfı ve Obruk Mağara Araştırma Grubu ile Kayseri'nin yer altı yapılarının envanterini çıkarmak için yaptığımız çalışmalar sırasında bulunan fosillerle ilgili kazı çalışmaları başladı. Bu kazı çalışmaları farklı sahalarda da devam etti. Taşhan bölgesinde bir keçi çobanımızın dikkati bizi çok farklı bir noktaya getirdi. Vatandaşımızın bize ulaşmasıyla iki değerli bilim insanımız ekipleriyle birlikte önemli kalıntılar buldu. Bu vesileyle Prof. Dr. Okşan Başoğlu ve Prof. Dr. Cesur Pehlevan ile ekiplerinde yer alan arkadaşlarımıza şehrim adına teşekkür ediyorum. Burada sergilenen fosiller yaklaşık 3 ay arazide süren kazı çalışmaları ve ardından 3 ay laboratuarda yapılan çalışmaların ürünüdür. Taşhan ve Barsama bölgesinde bulunan, Geç Miyosen Döneme ait olan ve yaklaşık 7,5 milyon yıl öncesiyle tarihlendirilen fosiller arasında filler, 3 toynaklı atlar, zürafalar, boynuzlugiller ve gergedanlar yer alıyor. Bulunan filler arasında bir kısmı dünya literatüründe ilk kez görülen ve bu denli tama yakın, iyi korunmuş örnekler olarak gösteriliyor. Özetle şunu ifade etmek gerekir ki, şu an bu sergide sadece Kayseri’nin değil dünyanın 7,5 milyon yıllık tarihi yer alıyor” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, sözlerinin sonunda katılımcılarla birlikte sergiyi gezdi ve tüm Kayserilileri sergiyi gezmeye davet etti.