Kayseri şehrinin tarihi kimliğini tanımlayan iç kaleye ait bugüne ulaşabilmiş korunması gerekli özgün yapı öğeleri; İç Kale'nin beden duvarları, bu duvarlarla bütünleşen farklı büyüklüklerdeki 18 burç ve bu burçlar üzerinde yer alan iki kapıdır. İç

Kayseri şehrinin tarihi kimliğini tanımlayan iç kaleye ait bugüne ulaşabilmiş korunması gerekli özgün yapı öğeleri; İç Kale'nin beden duvarları, bu duvarlarla bütünleşen farklı büyüklüklerdeki 18 burç ve bu burçlar üzerinde yer alan iki kapıdır.

İç Kale'nin duvarları 2,5 m ile 5 m. arasında genişliklerde ve 13 m ile 15 m arasında yüksekliklerde olup, 10.040 m²'lik bir alanı kapsamaktadır. Bu duvarlar üzerinde yükseklikleri 3 m ile 6 m arasında farklı boyutlarda burçlar yer almakta ve duvarların etkisini arttırmaktadır. Gerek duvarların bir kısmında, gerekse de burçların bitiş seviyelerinde 17 m yüksekliğinde ve 115 cm/150 cm ebatlarında mazgal dişleri (den dan lar) bulunmaktadır. Kayseri'nin, dolayısıyla da kalenin volkanik bir arazi üzerinde yer almasına bağlı olarakbu duvarlarda çeşitli renklerde volkanik tüfler ve bazalt gibi yöresel taşlar kullanılmıştır.

Duvarlar, burçlar ve kapılar üzerinde yer yer farklı dönemlere tarihlenebilecek onarımlar görülmektedir.

Kale beden duvarları restorasyon ihalesi yapılmış olup, uygulamalar başlamıştır.